Rubriky
Nezařazené

Skauti a skautky z celé republiky budou v konopišťském parku  pátrat po stopách bájného nosoroha

Do Benešova a přilehlého konopišťského parku se o víkendu 16. – 18. září sjedou družiny mladších skautů a skautek. Zúčastní se celostátního finále závodu vlčat a světlušek o putovní trofeje náčelníka a náčelní. Vyzkouší si své dovednosti v oblasti první pomoci, manuální zručnosti, vaření nebo orientace v terénu. Celý závod bude provázet legenda na motivy světa Harryho Pottera a Fantastických zvířat, další knihy z pera spisovatelky Joanne K. Rowlingové.

Celé víkendové akce se zúčastní na 200 skautských závodníků ve věku osmi až deseti let (ve skautingu se této věkové kategorii říká vlčata a světlušky) z různých míst republiky. Doprovázet je bude více než osm desítek dospívajících a dospělých, kteří jsou v oddílech jejich vedoucími. “Jsme velmi rádi, že se po čtyřech letech může toto tradiční skautské zápolení opět konat. Předchozí ročník závodu jsme museli zrušit kvůli omezení skautské činnosti během koronavirové pandemie,” vysvětluje Tomáš Kurc, vedoucí skautského střediska Fr. Konáše v Benešově. To se přihlásilo k pořádání celostátního kola závodu, a jeho členové tak mají podobu závodu i celého víkendu na starost. Pomáhají jim přitom i další skautští dobrovolníci z okolních skautských středisek z Vlašimi, Kamenice a Votic.

Sobotní závod je nazvaný Záchranná výprava v říši fantastické čarofauny. Jednotlivé úkoly, se kterými se dětští závodníci setkají na dvanácti stanovištích závodů, budou provázány příběhem vycházejícím z knih výše uvedené světoznámé autorky dětských knih. “Závodníci se při něm vydají po stopách uprchlého fantastického tvora – nosoroha. Cestou musejí ve škole čar a kouzel vyzvednout deník známého zoologa Mloka, dostanou se i do učebny Jasnovidectví, část trasy proletí společně na koštěti a na závěr projdou zpět do světa lidí přes Zapovězený les,” popisuje Tomáš Kurc část příběhu, kteří účastníci během závodu prožijí. Mezi konkrétními aktivitami, které si soutěžící během závodu vyzkouší, jsou například první pomoc, znalost dopravních značek, třídění odpadků nebo stavba stanu.

Cílem našeho závodu většinou nebývá vzájemný souboj o celkové vítězství, ale společné setkání s dalšími kamarády a možnost vyzkoušet si sám i ve spolupráci se svou skautskou šestkou situace, které může přinést každodenní život v dnešním světě,” dodává Tomáš Kurc.

Pokud vše dobře dopadne a závodníkům se podaří vystopovat bájného nosoroha, počkají do dalšího dne na příjezd magického zoologa Mloka Scamandera. Společně s ním se pokusí nosoroha nalákat a odchytit do kouzelných kufříků. Tím by měla být úspěšně završena celá záchranná výprava.

Podrobné informace můžete najít na webu závodu http://zvas2022.junakbenesov.cz/. Najdete zde i přesné místo konání závodu a časový harmonogram celého víkendu.